0850 420 00 99 | Türkiye' nin Her Yerinden !

Rahman’ın Misafirleri

Hac yapan kimselerin en güzel vasfı nedir. Cidde’den  gelirken Ey Allahın misafirleri ! hoşgeldiniz! diye levhalar yazmışlar. İnsanın içi hoş oluyor hoşumuza gidiyor. Her birinizin adı, bir kart viziti var. Bir yerdesiniz, hatırlı bir insan, itibarlı bir kimsesiniz. Size burada bir kartvizit verseler, en büyük sıfatınız ne biliyormusunuz?  Duyufu’r- Rahman.  <Siz Rahman’ın misafirisiniz> Rahman’ın evine hoş gelmişiz. Ev sahibi misafiri muhafaza eder ve korur. Misafir ev sahibinin himayesindedir.Misafire dokunulmaz. Ben bunu himaye ediyorum der. köpeğe ıstırtmaz, komşuna saldırtmaz, himayesine alır, Biz şimdi Allah’ın  dımanında, garantisinde, hıfz u himayesindeyiz. Biz Türkçe’de birisini çağırdığımız zaman ismini söyleriz. Ey filanca gel veya adını sesleniriz. Ahmet, Mehmet, Hasan diye bağırırız. Oda; Buyur evet der. Araplar birisini çağırdığı zaman  cevap olarak  buyur manasına lebbeyk derler. Ben senin emrindeyim, buyur emret yapaçağım demek.

Biz bu lebbeyki niye çekiyoruz?  Allah bizi İbrahim aleyhisselam’a “bu beytimi ziyaret edin” diye çağırttı.Bizde o ziyarete: farz olduğunu bildik , inandık, kalkıştk, geliyoruz diye lebbeyk diyoruz. “Ya Rabbi! Sen bizi çağırdın ya: Buyur emrindeyim geliyoum” demek.

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk, Lebbeykela Şerike leke Lebbeyk İnnel hamde venniğmete leke vel mülk la şerike lek diyerek Allah’ın varlığını birliğini ifade eden bu kelimeyi çok çok söyleye söyleye yola revan olacağız. Bu manayı, manzarayı gözümüzün önünden uzak etmeyelim.Biz bir davetliyiz, Rahmanın davetlisiyiz.

Sizler ve bizlerin alnımızda hacılar olarak manevi bir şeref yazısı, sıfatı var.Bu nedir? Biz Rahmanın misafirleriyiz, duyufu’r Rahman’ız.

Prof. Dr. M.Es’ad Coşan

UMRE & HAC BİLGİLENDİRME