0850 420 00 99 | Türkiye' nin Her Yerinden !
tevriye günü

Berat Kandili

BERAT KANDİLİ

 Dinimizde mübarek gecelerden olan Berat Kandili Bir nevi bir yıllık manevi sicil kaydımız bu gece belirlenecek, gelecek 12 ay boyunca, yaşayacağımız iyi ve kötü hadiseler, yaşanacak hadiselerin hayatımıza etkileri bu gecede belli olacaktır.

 Bu gece yapacağımız ibadetler ve kalben edeceğimiz tövbelerle affedilme olasılığımızın çok yüksek düzeyde olduğunu gösteren hadisler mevcuttur.

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi.) [İ.Asakir]

 Bu Mubarek Kandilde affedilmemiz bir manada işlediğimiz günahlardan beraat etmemiz için bize adeta hediye edilen büyük bir armağandır, altın değerinde bir gecedir. Bu Kandilde okuyacağımız dualar ve yapacağımız ibadet sadece geçmişte işlediğimiz günahların affedilmesine değil Bir sonraki Berat Kandili’ne kadar olan 12 ayın hayırlı bir şekilde geçmesini sağlar. Bu Mübarek Berat kandilinde Umre yapmak, Kabe’yi tavaf  etmek, Say yapmak, Mültezem ve Babül Rahme’de dua ve ibadet yapmak, Bu önemli geceyi en iyi şekilde geçirmemiz dileğiyle. Kandiliniz mübarek olsun..

  EN MÜHİM İŞİMİZ, BERAT KANDİLİNİN İHYÂSI

14 Şaban: 30 Nisan pazartesi, 15 Şaban: 1 Mayıs Pazartesiyi Salı’ya bağlayan gece Berat kandilini idrâk edeceğiz. Muhterem Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin konuya dâir enfes bir makalesini dikkatlerinize sunuyoruz. Mubarek “üç aylar”dan Şâbân-ı şerîf içindeyiz; Ramazan’a az kaldı. Hem on bir ayın sultanı ve mü’minlerin sebeb-i gufrânı Ramazan’ın heyecanı içimize düştü, hem de “Berat gecesi”nin telaşı gönlümüzü kapladı. Şaban ayı, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hazretlerinin ayıdır; Efendimiz bu ayda; geceleri sabahlara kadar ibadet ederdi; çok oruç tutardı. Hz. Âişe validemiz (ra.) sebebini sorunca buyurmuş ki:  “Ya Âişe! Bu, melekü’l-mevte (Azrail) o sene içinde vefat edeceklerin isimlerinin yazdırıldığı aydır. Ben de ismimin ancak oruçlu iken kaydedilmesini seviyor ve istiyorum.”

  Ashâb-ı kirâm ve geçmiş evliyâullah büyüklerimiz bu ayda çok oruç tutar, çok Kur’ân-ı Kerîm okurlar, Peygamber Efendimize çok salavat getirirler, af ve mağrifet olunmak için onu tevessül edinirlerdi; zenginler zekâtlarını bu ayda fakirlere verip, onların Ramazan orucu için kuvvetlenmelerini düşünürler, valiler durumu şer’an müsait mahkûmları hapisten azat ederler, tüccarlar borçlarını alacaklılarına öder, hesaplarını kapatırlar; çoğu Ramazan hilalini görünce de gusül abdestini alıp itikâfa girerlerdi. Leyle-i Berâet, Berat kandili gecesi, Şaban ayının en mühim gecesidir; yılın da en mübarek, en dikkat edilecek, ihya olunacak gecelerinden biridir, meleklerin bayramıdır; bu gece yeryüzüne çok rahmet, bereket ve hayır iner; çok mü’minler af ve mağfiret olunur; ancak şirke bulaşanlar, birbirlerine kin tutanlar, dostlar ve akraba ile ilgiyi kesenler, sihir yapanlar, kâhinler, ayyaşlar, faizciler, namusunu satanlar hariç!

  Berat kandili gecesinde eceller, rızıklar, hacca gidecekler, ölecekler, saidler, şakiler, senenin mühim olayları yazılır, tespit olunur, kesinleşir; kimi Allah’ın rahmetine erer, kimi mahrum kalır; kimi mükâfatlandırılır, kimi cezalanır; nicesinin kefeni hazırlanmıştır, o çarşıda alış verişte; kiminin kabri kesinleşmiştir, o gafilce eğlencede; nice gülen vardır, eceli yakın; nice bina vardır, sahibi toprağa girecek; nice cennet uman vardır, cehennemde yanacak; nice sevap uman vardır, ikaba uğrayacak; nice kâr bekleyen vardır, zarara çarpılacak. Berat gecesi müthiş bir gecedir; Hasan-ı Basrî hazretleri bu gecede evinden çıkmıştı, yüzü sapsarı; sanki kabre konulmuş da kalkmış… Sebebini sordular bu korku, hüzün ve kederin, buyurdu ki: “Vallahi gemisi parçalanmış bir kimse benden daha fena durumda değildir; çünkü işlediğim günahlarımı kesinlikle biliyorum ama iyiliklerimin kabul olduğundan şüphedeyim, acaba halim ne olacak diye telaştayım…”

UMRE & HAC BİLGİLENDİRME